Isı Yalıtımı

Isı yalıtımı binanız için artık yapılması zorunlu bir işlemdir. 2017 yılına kadar eski binaların kesinlikle ısı yalıtımı yaptırmaları gereklidir. Son zamanlarda yapılan binaların hepsi zaten ısı yalıtımı yapılarak inşa edilmektedir. Peki ısı yalıtımı faydaları nelerdir? Isı yalıtımının en büyük faydası büyük bir enerji tasarrufu sağlamasıdır. Evlerinizi ısıtmak ya da serinletmek için kullandığınızın enerjinin büyük bir kısmı boşa gitmektedir. Bu boşa giden enerji için ödeme yapmaya da devam edersiniz. Isı yalıtımı işte bu boşa giden enerjiyi içeride tutar. Bu da sizin boş yere giden enerjiye para ödememeniz anlamına gelir. Isı yalıtımı yaklaşık olarak yüzde 50 oranında bir enerji tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca kışın soğuk havanın ev içerisine girmesi, yazın ise sıcak havanın içeriye girmesi engellenir. ısı yalıtım yapılan yapıların enerji kimlik belgesi çıkartmak zorunluluğu vardır.

Isı Yalıtımı Pahalı Mıdır?

Isı yalıtımı yaptırmanın tabi ki bir maliyeti bulunmaktadır. Isı yalıtımının zararlarının bulunmaması ayrıca birçok fayda sağlamasının yanında ödenecek maliyet aslında çok düşük olacaktır. Ayrıca ısı yalıtımı yapılmamış evinizi ısıtmak için harcadığınız enerjinin boşa giden kısmına ödeyeceğiniz parayı düşününce yalıtım için ödeyeceğiniz ücret çok daha uygun fiyatlı olacaktır. 2017 yılına kadar ısı yalıtımı olmayan binaların ısı yalıtımı yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca her ısı yalıtımlı binanın da bir enerji kimlik belgesi alması gereklidir. Bu konuda internet üzerinden bir araştırma yaparak en iyi firmayı kendiniz ve tabi binanız için seçerek ısı yalıtımınızı profesyonel kişilere yaptırabilirsiniz.

Isı Yalıtımında Doğru Ve Yanlışlar

Bilinenin aksine ısı yalıtımında kalınlık arttıkça yalıtım özelliği de artmaz. Bu en çok doğru sanılan yanlışlardandır. Binalardaki tek ısı kaybı duvarlardan olmamaktadır. Bodrum, çatı ve camlar gibi yerlerden de ısı tasarrufu sağlanmazsa ısı yalıtımının katkısı artmayacaktır. Isı yalıtımı zararları eğer doğru yapılmaz ise ortaya çıkacaktır. Doğru sanılan diğer bir konu ise ısı yalıtımının sadece boya benzeri maddeler ile yapılabileceğidir. Bu yanlıştı, çünkü ısı yalıtımı belirli bir kalınlığı olan yalıtım malzemeleri ile yapılmalıdır. Eğer dışarıdan binanıza mantolama şeklinde bir ısı yalıtımı yaptırdıysanız, daha fazla tasarruf etmek için evinizin içerisinden de boya gibi uygulanan ısı yalıtımlarından yaptırabilirsiniz.

Sıcak Bölgelerde De Isı Yalıtımı Yapılmalıdır

Genellikle sıcak olan bölgelerde ısı yalıtımının yapılmasına gerek olmadığı da doğru olduğu sanılan düşünceler arasındadır. Halbuki ısı yalıtımı yazın sıcaktan kışın ise soğuktan evlerimizi korumaktadır. Ayrıca evimizde serinlemek ya da ısınmak için kullandığımız enerjinin de çok daha azını kullanarak çok daha fazla ısınmamız ya da serinlemememiz için de ısı yalıtımı gereklidir. Bunların dışında genellikle ısı yalıtımı malzemelerinin kaliteli olması ısı yalıtımı için geçerlidir düşüncesi de oldukça yanlıştır. Çünkü kullanılan yalıtım malzemesi kadar işi yapan ustanın uzmanlık ve profesyonelliği de ısı yalıtımı için çok önemlidir.

Isı yalıtım kapsamında enerji kimlik belgesi de yapılmaktadır. Eski(mevcut) binalarda yalıtım yapılan binaların enerji kimlik belgesinin sınıfı çok daha iyi öıkmaktadır. Enerji tasarrufu sağlayan eseı yalıtım binanın vergisi ve satışta ciddi yarar vermektedir.